Wybierz swoje działanie:
W jednym kroku algorytmu wykonujemy dwie czynności:
Daną czynność wykonujemy tak długo, aż konwertowana liczba po podzieleniu przez 2 przyjmie wartość 0, (reszta z dzielenia przyjmie wartość 1). Jedynka uzyskana jako ostatnia będzie stanowić najbardziej znaczący bit słowa bitowego
Liczba dziesiętna:Lista kroków:
Aby zapisać ją binarnie należy postępować zgodnie z algorytmem: Zapisz 0, . Pomnóż ułamek przez 2, jeśli wynik jest większy bądź równy 1 należy dopisać 1 w reprezentacji binarnej. W przeciwnym wypadku należy dopisać 0.
Uzyskana liczba może mieć nieskończoną długość w związku z tym należy podjąć decyzję do ilu miejsc po przedzinu wykonujemy działania. Pierwsza reszta uzyskana z mnożenia ma wartość najbardziej znaczącą.
Liczba do konwersji:Lista kroków:
Zamiana ułamka mniejszego od 1 na liczbę binarną jest bardzo prosta.
W celu zamiany należy przyjąć mianownik będący potęgą liczby 2. Znając potęgę jesteśmy w stanie określić ile miejs po przecinku będzie miała liczba. Np. mianownik = 128 jest liczbą 27czyli liczba będzie miała (7) miejsc po przecinku. Teraz licznik należy zamienić na liczbę binarną. Tak uzyskana liczba powinna być uzupełniona zerami do liczby określającej potęgę dwójki z mianownika. Uzyskjaną liczbę dopisujemy do zera po przecinku.
Np.: 3/16
- liczba 3 to 11(B)
- liczba 16 to 24
czyli liczba w postaci binarnej powinna mieć 4 miejsca po przecinku, czyli: 0,0011 (B)
W celu sprawdzenia konwersji liczymy: 0*2-1 + 0*2-2 + 1*2-3 + 1*2-4 = 0 + 0 + 0.128 + 0.0625 = 0.1875
Licznik = | ||
Mianownik = |