Podczas projektowania baz danych pierwszą czynnością po zbadaniu potrzeb klienta jest zweryfikowanie systemu informatycznego (hardwarwe, software) jakim on dysponuje i uwzględnienie go przy projektowaniu bazy danych.
Bardzo dobrą praktyką umożliwiającą efektywnne tworzenie baz dancy, które będą odpowiadały klientowi jest przygotowanie:
Cykl życiowy bazy danych jest pierwszym elementem, który należy uwzględnić przechodząc z koncepturalnego istnienia bazy danych (zapotrzebowanie eksploatacyjne na obiekt techniczny zwany bazą danych - zazwyczaj jest to myśl klienta zaczynająca się od słowa: przydało by się..., chciałbym..., może by tak..., itp.) do wycofania bazy z użytku. Tak więc cykl życia bazy danych składa się z etapów:
Podejmując się projektowania bazy danych tworzy się modele zależne od ich typu i przeznaczenia.
Najważniejszym modelem bazy danych jest model funkcjonalny. Jego zadaniem jest przedstawienie obiektów, zależności między nimi oraz zasad ich funkcjonowania w postaci zrozumiałej dla klienta. Do tego celu najczęściej używa się wszelkiego typów diagramów, tabel, piktogramów, wykresów, itp.. Obiektem może być dowolny element mający związek z bazą danych (np.: użytkownik, klient, interfejs użytkownika, baza danych, itp..)
Model kaskadowy przedstawia schodkowy przyrost realizacji projektu oraz jego funkcjonalności. Wadą takiego podejścia jest duża czasochłonność. Do następnego etapu przechodzi się po zrealizowaniu etapu obecnego. Jeżeli nie jest możliwe zrealizowanie etapu obecnego wówczas należy się cofnąć do etapu wcześniejszego i dokonać zmian umożliwiających dalszą realizację projektu.
Model przyrostowy jest modelem "oszczędnym" tylko z pozoru. Polega on na wykonaniu "oszczędnego", czyli bardzo uproszczonego modelu w celu jego realizowania. Po wuykonaniu i zatwierdzeniu tego projektu następuje przyrost złożóności projektu i realizowanie kolejnych funkcji/założeń. Wadą takiego projektu jest możliwość powstania takiej sytuacji, że klient odrzuci dotychczasowy projekt i trzeba będzie zacząć wszystko od nowa w inny sposób. Zaletą takiego rozwiązania jest modułowość, która może wspomóc ponowne projektowanie bądź modernizowanie realizowanego projektu.
Model prototypowy polega na utworzeniu prototypu oprogramowania i bazy danych. Często prototyp jest ograniczony funkcjonalnie, który przekazuje się klientowi w celu określenia funkcjonalności oraz jej poprawienia. Wadą tego modelu jest to, że możemy nie trafić w gust klienta wykonując dużą ilość prototypowych projektów, które notorycznie są odrzucane i poprawiane
Model centryczny zwany spiralnym przestawia centyczne pierścienie, które oznaczają początek (pierścień bliżej środka) oraz koniec (następny pierścień w kierunku oddalającym się od środka) etapu projektowego, który zostaje zamrożony. Każdy pierścień powiniej być podzielony na równolegle działające obszary (sektory jak na widowni boiska) odpowiedzialne za